У цей день 1856 року народився батько психоаналізу, видатний психолог та психіатр Зигмунд Фройд
Австрійський психолог єврейського походження Зигмунд Фройд – чи не найбільш суперечливий вчений минулого століття. Його ідеї справили значний вплив та викликали безліч як схвальних, так і засуджуючих відгуків. Хтось вважає його генієм, хтось – збоченцем, який побачив важливе, але не зміг правильно розтлумачити це. Так чи інакше, його чисельні праці – це цілий скарб для сучасної науки, і саме його дослідження поклали початок та сприяли подальшому розвитку психоаналізу.
Корінь засудження думок Фройда, імовірно, в новаторстві та резонансності тих висновків, до яких він дійшов. Однак всупереч цьому, а може саме і завдяки цьому, інтерес до теорій вченого не вщухає і нині.
Фройд народився в небагатій родині. У нього було 7 братів та сестер, і Зигмунд виділявся серед всіх старанністю і пристрастю до вивчення всього нового; батьки цілком підтримували його і намагалися створити таку атмосферу в будинку, яка б сприяла успішної навчанні сина. Якщо інші діти займалися при свічках, Зигмунду була виділена гасова лампа і навіть окрема кімната. Навчаючись у гімназії, Зигмунд показав відмінні результати і швидко став першим учнем у класі, закінчивши навчання з відзнакою.
Восени 1873 року сімнадцятирічний Зигмунд Фройд вступив на медичний факультет Віденського університету.
З 1883 року він працював у психіатричному відділенні, паралельно публікуючи наукові праці. Всього за життя Фройд створив їх 24 томи.
Одним із основних наукових досягнень Фройда є розробка оригінальної для свого часу структурної моделі психіки людини. В ході численних клінічних спостережень учений припустив наявність протистояння між потягами, виявивши, що соціально визначені заборони часто обмежують прояв біологічних бажань. Серед досягнень Фройда найбільш важливими є розробка трикомпонентної структурної моделі психіки, виділення специфічних фаз психосексуального розвитку особистості, створення теорії едипового комплексу, виявлення функціонуючих у психіці захисних механізмів, психологізація поняття “несвідоме”, відкриття перенесення і контр-перенесення, а також розробка таких терапевтичних методик, як метод вільних асоціацій і тлумачення сновидінь.Незважаючи на те, що вплив ідей та особистості Фройда на психологію незаперечний, багато дослідників вважають його праці інтелектуальним шарлатанством. Разом з тим видатні вчені-сучасники Фройда зазначали, що “в усій історії людства дуже небагато ідей вчинили настільки широкий і потужний вплив”.
ДАР’Я ТАРАСОВА