Військова прокуратура судить бійця, який знищив колону ворога в Іловайську

Боєць 51-ої бригади, волинянин Віктор Котик пройшов найгарячіші точки на Сході України, три дні пробув у полоні бойовиків після Іловайська, і тепер, рік потому, його звинувачують у дезертирстві

Бійцю інкримінують ч.3 ст. 407 КК України — самовільне залишення військової частини, що може передбачати позбавлення волі терміном до п’яти років, передає Громадське Радіо.

Перше підготовче слухання у цій справі відбулося у Володимир-Волинському суді 21 вересня. Захисник бійця Василь Нагорний звернувся з клопотанням до суду про те, щоб повернути обвинувальний акт в прокуратуру, адже ця справа розслідувалась абияк.

Адвокат Василь Нагорний читає клопотання
Адвокат Василь Нагорний читає клопотання

«Обвинувальний акт має містити виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію правопорушення з посиланням на формулювання закону і статті. Формулюючи обвинувачення, прокурор не зазначив конкретно, чий дозвіл повинен був отримати Котик, щоб покинути частину. Прокурор в обвинувальному акті зазначає цю особу терміном, який не використовується в кримінальному процесі, а саме — відповідний начальник. Він не зазначає, чи встановлена ця особа слідством чи ні», — розповів Василь Нагорний.

Він переконує, що не було вказано причину залишення військової частини його підзахисним, що теж свідчить про недопрацювання прокурора:

«Прокурор в обвинувальному акті зазначив дату, але не вказав час вчинення правопорушення, зокрема й не вказав, що час вдалось встановити, а саме з якої години Котик покинув частину, в який спосіб та з яких мотивів — йому стало погано зі здоров`ям, йому погрожували чи він без причини перескочив через паркан і втік. І чи не було це наслідком неправомірних дій інших осіб».

У свою чергу прокурор Луцького гарнізону Олександр Левчук наполягав на тому, щоб призначити наступне слухання в цій справі:

«Вважаю клопотання захисника недоцільним, тому що під час ознайомлення з матеріалами судового засідання, надавалась можливість ознайомитися обвинуваченому з матеріалами, надавалося все це під розписку. Ці розписки були подані до суду з матеріалами про кримінальне провадження. З приводу обвинувального акту, в обвинувальному акті чітко вказано, з якого по який період самовільно залишив військову службу. Це 21.11.2014 до 18.05.2015. Тобто п’ять місяців», — переконував він.

«Санкція статті — частини 3407. Це в нас самовільне залишення військової служби військовослужбовцем військової частини без поважних причин понад три місяці», — повторював обвинувачення в суді Олександр Левчук.

Суд повернув обвинувальний вирок у прокуратуру, задовольнивши клопотання адвоката.

Адвокат Віктора Котика Василь Нагорний переконує, що ситуація бійця не поодинока:

«В прокуратурі на даний час близько 1000 проваджень, внесені в реєстр, але вони фактично не розслідуються і я так розумію, що прокуратура сподівається все-таки на ці угоди. От на  одну з них (після нашої справи слухалась справа) хлопець погодився, тобто визнав вину і фактично сам собі, без доказів, без нічого, підписав  вирок. От таких ще тисяча проваджень є», — каже Василь Нагорний.

Такий стан справ пов’язаний з тим, що у військових частинах був відсутній порядок, впевнений чоловік:

«Чи мають право судити цих хлопців? Ну однозначно, ви ж розумієте, що ці хлопці, які першими пішли, а судять саме першу хвилю… Друга, третя, четверта хвиля не робить тих помилок, що робили навіть ті самі хлопці, тому що формально можливо з їхньої сторони є якісь дисциплінарні такі проступки, які можна було б виправити тут будучи у військовій частині, щоб тут був порядок. Тобто зникає боєць, і невже командирів не цікавить, чому немає 1500 чоловік у військовій частині? Де вони ділись? Тобто повинна бути  відразу бути реакція».

Боєць Віктор Котик рішенням суду задоволений і звинувачення, які йому закидають, вважає несправедливими, адже після Іловайська втратив всі документи і час від часу навідувався у свою військову частину у Володимирі-Волинському, а не залишав її, однак ніяких вказівок, що робити далі, не отримував.

«Не для того ми воювали за Україну, щоб після того нас судили», — каже він.

В Іловайську отримав поранення, контузію. Нещодавно дали відзнаку «За мужність», за те, що знищив колону російських окупантів. Наразі намагається отримати статус учасника АТО.

«Ну певний час я лікувався, реабілітацію проходили. Закрутилося, заплуталося. Дуже багато часу пройшло», — сумбурно пригадує Віктор події після Іловайська.

Віктор Котик
Віктор Котик

Спогадами від пережитого ділиться неохоче. Так каже про полон: «Як ставилися? Як до полонених. Три дні були в полоні, нас потім обміняли».

Зараз  мріє понад усе про те, щоб справу закрили, бо як і його побратими, не розуміє, за що судять.

Комбат батареї, в якій служив Віктор, Костянтин Коваль приїхав підтримати Віктора. І розповідає про те, як воювали разом:

«У меня в батарее служил. Был старшим наводчиком. На первой или второй линии, уже не помню. Проходили через зеленый коридор вместе. Они стояли. В них просто позиция от нас стояла дальше… метров 300. А так все вместе. На одном клочке земли».

Якщо все-таки прокуратура знову візьметься за цю справу, побратими обіцяють Віктору Котику підтримку:

«Людина була в полоні, отримала нагороду. Тут ще хочуть його засудити. За що? За те, що він захищав країну, а той штани протирав. Це взагалі несерйозно. Я так думаю, якщо він ще раз подасть апеляцію, то ми в такому складі, може ще більшому приїдемо», — каже один із бійців Сергій Притулюк.

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Попередня : Рейтинг найбільш безвідповідальних міських голів: Анушкевичус на другому місці
Наступна : На Долинщині відкрили меморіальну дошку загиблому в АТО бійцю

Про автора

Читайте також

Вхід

Зареєструватися
×