У столиці відкриють проект “Тіні забутих предків. Виставка”, відзнятий на Прикарпатті

23 березня у Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі “Мистецький Арсенал” відбудеться відкриття проекту “Тіні забутих предків. Виставка”. Куратори – Павло Гудімов та Андрій Алферов.

Організатори проекту в Києві: арт-центр Я Галерея, FILM.UA Group, НКММК “Мистецький Арсенал”; за підтримки благодійного фонду Бориса Ложкіна.

“Тіні забутих предків. Виставка” – масштабний музейний проект, присвячений культовому фільму Сергія Параджанова. Фільму, який відійшов від статусу звичайного кіно, та став етапною роботою для українського мистецтва та національного кінематографу. Бо навіть після п’ятдесяти років кінофільм постає перед глядачем як провокація – справжнє непідробне мистецтво, що пройшло перевірку часом.

Проект “Тіні забутих предків. Виставка” покликаний відтворити світ фільму, зрозуміти контекст місця та часу, в яких він народжувався, та дослідити, де у кінострічці художній вимисел, а де – назавжди втрачена реальність. “З самого початку “Тіні…” були не конвеєрною стрічкою студії Олександра Довженка, а творчою лабораторією. Група митців-першопрохідців перетворила знімальний процес на якесь алхімічне дійство, чарівництво!” – коментує знімальний процес один з кураторів проекту Андрій Алферов.

Читайте також: 

Студенти Гарварду вивчатимуть кінострічку Параджанова “Тіні забутих предків”

Верховинець розповів, які вимоги ставив Параджанов під час зйомок кінострічки “Тіні забутих предків”. ВІДЕО

У структурі виставки закладений “шлях” фільму. Дев’ять залів експозиції – це дев’ять своєрідних етапів створення фільму. Кожен із них дає можливість подивитися на “Тіні…” під різними кутами. В експозиції вперше будуть представлені розкадрування, зроблені Сергієм Параджановим, які зберігалися півстоліття в особистому архіві Володимира Луговського – другого режисера “Тіней…”; такі ж невідомі роботи Георгія Якутовича – художника фільму; фотографії та свідоцтва Тіберія Сільваші, який у студентські роки був фактично волонтером на зйомках картини; інтерв’ю та проби Геннадія Юхтіна, який був утверджений на роль Івана ще до того, як вона перейшла до молодого актора Миколайчука; роботи Лідії Байкової, яка створила світ унікальних костюмів “Тіней забутих предків”. Крізь усю експозицію пройде відлунок стрічки у роботах сучасних художників Миколи Малишка, Тіберія Сільваші, Андрія Хіра, Антона Логова, композитора Святослава Луньова та режисера Ігоря Подольчака. На цих зв’язках акцентує увагу Павло Гудімов: “Фільм настільки концентрований, що потягнув за собою цілий спектр художніх явищ у сучасному мистецтві”.

Крім цього, сама історія фільму співіснує з багатьма легендами навколо нього. Як же все було насправді? Дослідити це допомогли спеціально влаштовані у рамках проекту експедиції на Гуцульщину, впродовж яких відбулися численні розмови з безпосередніми учасниками та свідками зйомок – тими, кого у заключних титрах “Тіней…” позначили як “гуцули Верховини”. А оскільки один і той самий випадок поставав у світлі різних трактувань, то підійти до них вдалось лише іронічно, пропустивши химерність багатьох історій у форматі коміксів Клубу ілюстраторів “Pictoric”.

Так, крок за кроком, завдяки елементам мультимедійності, глядач матиме нагоду відчути свою причетність до феномену української культури. Важливість комплексного підходу в огляді кінокартини відзначав і Юрій Іллєнко: “Він [Параджанов] створив навколо себе цілий напрям, який був колосальним інакодумством, не політичним, але інакодумством у мистецтві, що було набагато плідніше, складніше та багатше, адже це не так однозначно, як просте невизнання певних політичних нормативів”.* Тож невипадково куратори виставки відходять від пов’язаних із фільмом політичних подій. Твір вписується у світову хроніку першої половини 60-х років, за допомогою чого виокремлюється його власне місце у загальнокультурному контексті. Такі акценти на мистецькій складовій стрічки допомагають розвінчувати стійкі міфи про долю кіно у радянському суспільстві.

Супровідна програма проекту “Тіні забутих предків. Виставка” передбачає проведення лекцій про український та світовий кінематограф 60-х років, кураторських екскурсій, зустрічей з учасниками зйомок фільму та круглих столів.

Команда проекту:

Куратори – Павло Гудімов, Андрій Алферов

Співкуратори – Борис Філоненко, Катерина Носко

Художник – Андрій Хір

Композитор – Святослав Луньов

Координатори проекту – Анастасія Верлінська, Віра Лой, Анна Гудімова, Ольга Савенок

Технічний директор – Андрій Качуро

Креативний продюсер мультимедійних проектів – Євген Санніков

Продюсер відеозйомок – Марина Орєхова

Фотографи – Максим Білоусов, Анна Войтенко, Володимир Денисенков, Василь Іваночко, Олег Самойленко

Оператор – Анна Войтенко

Дизайнер – Лара Яковенко, Катерина Сиваченко

Автори текстів – Дар’я Бадйор, Романна Баран, Тетяна Белікова, Анна Білоус, Ірина Гуцуляк, Оксана Жеплинська, Іван Зеленчук, Лідія Дубиківська-Кальненко, Катерина Каркадим, Поліна Ліміна, Антон Логов, Любов Морозова, Катерина Носко, Леся Пискар, Сергій Тримбач, Борис Філоненко, Андрій Хір, Оксана Хір, Юлія Чернишова

Текстовий редактор – Олена Єгорушкіна

Консультанти проекту – Ганна Гадецька, Наталія Цегельник

Адміністратори проекту – Юрій Горпинич, Катерина Томашпольська, Вероніка Моль

Приватні архіви та колекції:

Олександр Антипенко

Тетяна Белікова

Іван Драч

Ігор Гринів

Іван Зеленчук

Лариса Кадочникова

Валерій Ковтун

Володимир Костирко

Володимир Луговський

Павло Мартинов

Тіберій Сільваші

Адріана Скорик

Іван Снігур

Сергій Якутович

Виставка експонуватиметься до 10 квітня 2016 року.

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Попередня : У Карпатах розпочалося генеральне прибирання берегів річки Тиса. ФОТО
Наступна : Франківці скаржаться на бездомних собак в районі Каскаду. ФОТО

Про автора

Читайте також

Вхід

Зареєструватися
×