У Коломиї другий місяць триває боротьба за землю біля “Писанки”

Вже другий місяць не стихають суперечки довкола землі біля «Писанки», яку в результаті Коломийська міська рада виділила підприємцям без жодного конкурсу – без конкурентів і земельного аукціону.

Влада говорить про оптимальний варіант: забудовники беруть землю в оренду, через певний час її викуповують і навіть долучаються до реконструкції площі перед музеєм. Тільки вигода для міста, наголошують у ратуші.

В той же час опоненти влади в один голос заявляють про найбільшу корупційну оборудку за всю історію незалежності й оцінюють втрати бюджету в 3 мільйони гривень. То чия правда?

Згідно із Законом України, право на оренду земельної ділянки можна отримати тільки через земельний аукціон. «У Земельному кодексі є норма, яка звучить, що право оренди на землю можна отримати лише через аукціон», – наголошують юристи.

Міська рада повинна була організувати аукціон, в якому, окрім обслуговуючого кооперативу «Чорновола», мали б брали участь ще кілька підприємців. У кінцевому результаті серед усіх пропозицій мали б вибрати найвигіднішу для міста.

«І це стосується й права власності на земельну ділянку, і права оренди, і коли проходить приватизація. У цих всіх випадках має бути проведений аукціон. Це такий базовий принцип», – коментують юристи.

Натомість Коломийська міська рада пішла іншим шляхом. Частково про свої наміри влада оголосила у січні на громадських слуханнях, повідомляє “Дзеркало Коломиї”, передає Станіславське ТБ.

Тоді на розгляд коломиян винесли обговорення, чи згідні вони на забудову в центральній частині міста. На слуханнях міський голова Ігор Слюзар оприлюднив візуалізацію будівлі по вул. Чорновола, 27.

У своєму коментарі очільник міста сказав, що планував до кінця минулого року закінчити справи з усіма незавершеними будівництвами у Коломиї. Їх, за словами мера, п’ять. Площа перед «Писанкою» – одне з них. Справа в тому, що тут стоять два будинки, які псують зовнішній вигляд площі. Їхні власники – відомі у місті забудовники брати Сарафини – погодилися знести ті будівлі, а на їхньому місці спорудити готельний комплекс, який, обіцяють, матиме привабливий вигляд й впишеться в архітектурний ансамбль міста. У новозбудованому приміщенні відновлять комерцію та житлові квартири. Також там буде готель на 40 номерів. Тому міська влада і вирішила передати вісім соток кооперативу «Чорновола» для будівництва готелю, пояснював тоді Ігор Слюзар.


Візуалізація намірів будівництва на Чорновола

Чорновола,27

Засновниками кооперативу «Чорновола» є Віталій та Ігор Сарафини, а також Євген Гладуник. Останній на минулих місцевих виборах балотувався до міськради від партії «БПП «Солідарність», керівником якої у Коломиї є секретар міськради Любомир Жупанський.

Вже 21 січня на сесії міськради забудовникам видали дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 836,0 кв. м по вулиці В. Чорновола для будівництва і обслуговування багатоквартирного будинку. Тоді за це рішення проголосували 24 обранці. А на наступній сесії, яка відбулася 18 лютого, депутати голосують за надання цієї землі в оренду ОК «Чорновола» на 5 років. Оголошення результатів голосування більшість депутатів супроводжують оплесками.

Місто отримуватиме за цю оренду землі близько 20 тисяч гривень на рік! Така низька вартість пов’язана із загальною грошовою оцінкою землі в Коломиї.

Але не всі депутати були одностайні в рішенні. На самому засіданні сесії відмовилася голосувати за це питання фракція «Народний контроль», про що заявив їхній головаГеннадій Романюк, а раніше – фракція «Радикальна партія Олега Ляшка».

Натомість Леся Белявська («УНП») пояснила, чому підтримує це питання: «Одразу наголошую, що я не є учасником будь-яких груп з лобіювання чиїхось інтересів. Я голосувала, тому що будуть створені нові робочі місця. Та й загалом, переконана, ця будівля матиме естетичний вигляд у середмісті».

Потім заслухали звернення колишнього заступника міського голови Володимира Тарновецького, яке обернулося скандалом. Міський голова звинуватив свого кількарічного соратника й підлеглого у лобіюванні інтересів певної групи.

Причиною цьому послужило звернення, зроблене за день до сесії. Тоді на місцевому телеканалі Володимир Тарновецький говорив про «безпрецедентний випадок корупції в нашому місті», а громадський активіст Михайло Вовк назвав це питання «чи не найбільшою корупційною аферою за всі каденції міськради». Обидва закликали депутатів не голосувати за дане питання, допоки прокуратура не дасть відповіді на лист, який днями підготували для перевірки законності рішення по цій землі.

«Два тижні тому, – говорив у зверненні Володимир Тарновецький, – влада нам заявила, що дана ділянка буде віддана під будівництво готелю, але тут ж у рішенні бачимо, що ОК «Чорновола» будуватиме натомість багатоквартирний житловий будинок. Ми маємо зовсім не таке трактування, як написано у рішенні.

Друге – міський голова заявляв, що це робиться через те, що на аукціоні чесно продати дану ділянку неможливо, і що у Коломиї нібито є деструктивні сили, які зривають аукціони і можуть затягувати процес, а в результаті бюджет від цього не отримає кошти».

Володимир Тарновецький також згадав, як кілька років тому за головування Юрія Овчаренка був схожий випадок, коли по вулиці Чорновола продавали нерухомість товариства глухонімих: «Тоді ми знайшли вихід – підняли вартість авансового внеску (на аукціоні, – Авт.) з 10% до 60-ти. Тому по цій землі також треба поставити авансовий внесок, не умовно 100 тис. грн, а мільйон чи півтора мільйона гривень. І нехай тоді хтось спробує на торгах погратися і просто так втратити ці кошти».

За підрахунками В. Тарновецького, виходячи з вартості землі у середмісті, ця ділянка мала б коштувати приблизно 3 мільйони гривень.

Схожі побоювання у соцмережах висловлювали й самі коломияни, мовляв, вісім соток передадуть кооперативу безкоштовно, а таку землю потрібно продавати тільки через аукціон.

Віталій Сарафин розповів депутатам на сесії, які вигоди взамін отримає Коломия
Віталій Сарафин розповів депутатам на сесії, які вигоди взамін отримає Коломия

«Ми не хочемо цю землю задурно, – ще на першому слуханні наголошував забудовникВіталій Сарафин. – Тому ми просимо, щоб міська рада надала нам цю земельну ділянку в оренду з правом викупу після здачі в експлуатацію готельного комплексу.

Яка користь для міста? Частково ми будемо брати участь у реконструкції частини території, прилеглої до Музею писанки.

Протягом останніх 60 років внутрішня територія біля будинків №№23, 25, 27, яка становить 870 кв. м, не покращувалася. Тому ми готові її закласти тротуарною бруківкою. Також в жахливому стані перебувають і каналізаційні комунікації, які десятки років ніхто не замінював.

Окрім цього, обіцяємо облаштувати освітлення прилеглої території довкола музею. Якщо подивитися зверху на самий музей, то ми не можемо його довкола обійти, щоб зробити банальні фото з будь-якого ракурсу. Тому після реконструкції коломияни отримають пішохідну доріжку десь на 8 метрів замість тих всіх чагарників».

 

За коментарем журналісти звернулися до заступника міського голови із земельних питань Олега Дячука. Він пояснив, чому обійшли аукціон. За його словами, якби цю земельну ділянку все-таки виставили на торги, то стартова ціна була б у межах 1 мільйона гривень.

«Але у мене є схильність вважати, що ці землі є прибудинковою територією вул. Чорновола №23, 25 і 27. Якби була технічна можливість провести цей аукціон, то його б уже давно організували й без нас, – каже Олег Дячук. – Ця земельна ділянка виявилася обмежена і обтяжена якраз цими сусідами. Зі сторони Чорновола – будинки №23,25 і 27, з якими ми б були зобов’язані узгоджувати продаж цієї земельної ділянки, адже вони вважають, що це є їхня прибудинкова територія. А з іншої сторони, від Музею писанки є приватна власність. Тобто, щоб продати тих 5 соток, треба узгодити з ними всіма цей продаж. А от оренду ОК «Чорновола» змогли узгодити – тут питань немає».

ОК «Чорновола» планує орендувати землю лише два роки, потім – викупити її за ринковою вартістю.

«Вони вважають, що 5 соток землі є їхня прибудинкова територія до тих 3 соток, на яких зараз знаходяться приміщення, які, власне, невдовзі мають зносити», – продовжує Олег Дячук.

У ратуші кажуть, що місто не втратить навіть тих 3 мільйони, про які говорять активісти.

«Викуп землі обійдеться їм десь у 1,5 мільйона гривень. Ще десь стільки їм треба буде витратити на реконструкцію площі – вони зобов’язалися не менше 3 тисяч кв. м площі відновити за свій кошт. Тобто місто не втратить ні копійки. А у центрі натомість буде привабливий об’єкт замість чагарників», – каже Олег Дячук.

Але не тільки відновлення бруківки на площі, а й облаштування нічного освітлення, встановлення лавочок та облаштування клумб. А в будинках №23,25,27 – проведення капітального ремонту та заміну зовнішніх мереж водопостачання та водовідведення, газо- та електропостачання, у будинку №25 – заміна покриття даху та ремонт фасаду. Ці всі умови зобов’язалися виконати в ОК «Чорновола» на основі інвестиційної угоди, підписаної з міською радою.

І поки у ратуші акцентують на вигодах, які отримає Коломия у результаті, громадські активісти подали скаргу на рішення сесії в Коломийську прокуратуру та Національне антикорупційне бюро. Виглядає, що до землі біля «Писанки» громаді доведеться повернутися ще не раз.

 

 

 

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Попередня : Сьогодні розпочинається стадія плей-офф Вищої ліги чемпіонату Івано-Франківська з футзалу
Наступна : У Калуші п’яний пішохід потрапив під колеса BMW X-5x

Про автора

Читайте також

Вхід

Зареєструватися
×