В Івано-Франківську в кінотеатрі “Люм’єр” презентували фільм режисера Тараса Химича “Легіон. Хроніка Української Галицької Армії”.
Минулого тижня цей фільм було презентовано у Львові. На прем’єрі в Івано-Франківську бажаючим переглянути фільм не вистачало навіть стоячих місць.
Як зазначив Тарас Химич, головний підхід творців картини – показати життєві моменти. У фільмі режисер намагався висвітлити об’єктивну картину конфлікту між українцями та поляками, як супротивники бачили один одного, чому взагалі виникла ця війна.
Ми показуємо простих людей і співставляємо сторони. Наприклад, от тут українці і поляки – як так сталось (мається на увазі війна у Галичині), як вони бачили іншу строну. Таким чином, ми даємо глядачу об’єктивну картину, на неї дуже гарно реагує молодь, – сказав Тарас Химич.
За словами Химича, цей фільм був найскладнішим з усіх, над якими він працював. Важко було знайти костюми для вояків. Очевидців з польського боку не лишилось взагалі, з українського – було багато. Але в такому випадку, каже Тарас Химич, фільм вийшов би однобоким. Окрім цього, режисеру було важко зрозуміти політичну складову історії.
Наша документалістика і взагалі, наша історична пам’ять дещо базується на певному пафосі, або якійсь радянській кальці. Тільки у нас Леніна замінює Шевченко, і мені здається, що це дуже дратує молодих людей. Є неправильне сприйняття нашої історії, вона якась “залізобетонна”, однобока і завжди правильна, – додав він.
Історія, наближена до реальності і обов’язково позитивний концепт. Цінність людського життя – це дуже важливий момент, – підсумував Тарас Химич.
“Легіон. Хроніка Української Галицької Армії 1918-1919″ – новий документально-ігровий фільм від режисера Тараса Химича є продовженням циклу пізнавальних фільмів з історії України першої половини минулого століття. Автором сценарію виступив молодий український історик Олександр Пагіря. Сюжетна лінія створена на основі спогадів очевидців. В скурпульозних реконструкціях перед нами постає образ українського Січового Стрільця. Через події сьогодення ми можемо краще зрозуміти мотивацію та діяння історичних персонажів. Процес створення фільму тривав 15 місяців. Над ним працювала команда студії “Invert pictures”.
Це перший в Україні документальний фільм з використанням найсучасніших технологій у форматі 4K. Крім основного складу творців стрічки було задіяно сотні людей. Серед них професійні актори театру ім. М. Заньковецької та Л.Курбаса. До роботи над фільмом долучилися ветерани АТО, військові а також реконструкторські клуби. З постановкою військових сцен допоміг ветеран АТО Володимир Правосудов, а також Військово Історичний Клуб ПОВСТАНЕЦЬ м. Київ. Ініціатором створення фільму є громадська організація Українська Галицька Асамблея, у рамках проекту documentary.org.ua
Варто зазначити, що Тарас Химич такоє є режисером одних із найкращих документальних фільмів про УПА.
- Тарас Химич (ліворуч) та журналіст Тарас Зень (праворуч)