Сьогодні в Іспанії проходять парламентські вибори через безробіття та корупцію

У неділю в Іспанії проходять парламентські вибори. Голосування відбувається на тлі високого безробіття, регіонального сепаратизму та корупційних скандалів. Оглядачі прогнозують потрапляння до парламенту нових партій.

Опитування громадської думки свідчать про те, що у неділю, 20 грудня, на виборах до іспанського двопалатного парламенту – Генеральних кортесів – жодна з чотирьох основних партій не отримає абсолютної більшості і не зможе самостійно сформувати уряд. Перспективи можливої коаліції теж не ясні. Експерти попереджають, що для подолання наслідків економічної кризи треба продовжити політику бюджетної економії та реформ.

Іспанці відмовляються від двопартійної системи

За результатами опитування Центру соціологічних досліджень, правляча консервативна Народна партія (НП) лідирує та може отримати від 120 до 128 місць у конгресі депутатів – нижній палаті парламенту, тоді як головна опозиційна сила – Іспанська соціалістична робітнича партія (ІСРП) – може розраховувати на 77-89 мандатів.

В Іспанії з початку 1980-их при владу поперемінно були консерватори або соціалісти. “Однак, схоже, багато іспанців утомилися від корупційних скандалів, пов’язаних з цими партіями, тому вони надають перевагу новим політичним формуванням”, – прокоментував ситуацію у розмові з DW професор Мадридського університету, соціолог Артуро Руїс де Кастро. Такими новачками стали центристська партія “Громадяни”, яка приваблює голоси багатьох колишніх виборців НП, та популістська “Подемос” (“Ми можемо”), котра віднімає голоси у соціалістів, пояснив де Кастро.

Коаліції поки що неможливі

“Для формування уряду буде потрібен альянс партій”, – заявив DW інший співбесідник, співробітник мадридського Інституту політичних досліджень Гонсало Марчан Понсе. Але створювати такі альянси, за його словами, буде непросто. Наприклад, коаліція НП та ІСРП “принципово неможлива”. Соціалісти категорично відкидають антикризову політику бюджетних заощаджень, яку проводять консерватори згідно з рекомендаціями Європейського Союзу. Тому вони обіцяють більше витрачати на соціальні потреби, для чого в разі перемоги вирушать до Брюсселя та “вдарять кулаком по столу” – вимагатимуть від Іспанії права не дотримуватися бюджетної дисципліни ЄС.

Провідні партії не хочуть мати справу з “Подемос” та її лідером Пабло Іглесіасом

Консерватори хотіли би створити альянс з партією “Громадяни”, яка поважає закони ринкової економіки, правила та норми ЄС, вважає Понсе. Опитування обіцяють їй від 63 до 66 мандатів. Але “Громадяни” вже відмовилися від співробітництва як з НП, так і з ІСРП. І жодна з цих трьох партій, як свідчить політолог, “не хоче мати справи з популістами” з “Подемос” – клону грецької СИРІЗА. У програмі лівих популістів – відмова від виплати зовнішніх боргів країни, відкриття кордонів для біженців, надання Каталонії, де є сильні сепаратистські настрої, не передбаченого іспанською конституцією права на самовизначення. “Подемос” може отримати від 45 до 49 місць у конгресі.

Без ультраправих

Що стосується ультраправих, то вони в Іспанії, на відміну від Франції та деяких інших європейських країн, впливу не мають та місць у парламенті не отримають, хоча й регулярно беруть участь в усіх виборах, розповідає соціолог Руїс де Кастро.

Іспанці, які пережили 36-річну диктатуру генерала Франко, “отримали щеплення від правого радикалізму”, відзначив де Кастро. “В Іспанії нема масового напливу іммігрантів, що підігріває екстремістські настрої, як це відбувається в інших європейських країнах”, – пояснює соціолог. Помірне число мігрантів прибуває переважно з країн Латинської Америки, які близькі до іспанців за мовою, культурою, релігією та менталітетом.

Потреба подальших реформ

Міжнародне рейтингове агентство Fitch рекомендує Іспанії за результатами виборів сформувати правоцентристську коаліцію у складі “Народної партії” та “Громадян”. Це, на думку агентство, дозволить продовжити політику економічних реформ та бюджетної економії.

Завдяки цьому курсу з 2014 року Іспанія поступово долає наслідки економічної кризи, що почалася ще 2008 року. У протилежному випадку, відзначає Fitch, країна може знову опинитися на межі банкрутства.

Опитані DW експерти погоджуються з цим попередженням. Але, на їхню думку, навіть якщо НП не залишиться при владі, вона все одно зможе впливати на прийняття важливих рішень. Справа в тому, що консерватори, як свідчать дані опитувань, контролюватимуть сенат – верхню палату парламенту. А це, на думку Марчана Понсе, не дозволить, наприклад, скасувати закон про бюджетну дисципліну, чого добиваються соціалісти, або предмет нападів лівих популістів – 155 статтю конституції, що не дозволяє виходу з Іспанії її окремих регіонів. Мова йде передусім про Каталонію.

 

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Попередня : Вночі у Франківську загорілись вхідні двері житлового будинку
Наступна : Дворічна дівчинка з Калуша потребує допомоги

Про автора

Читайте також

Вхід

Зареєструватися
×