Івано-Франківським регіональним центром зібрані та опубліковані у соцмережі дані про зміни, які чекають на власників нерухомості у цьому році.
Вже традиційно новий рік починається з новоявлених правил, зокрема і для бізнес-спільноти. Ми досліджували, чи вплине ВРУшна новорічна законотворчість на ті місцеві податки і збори, які встановлює міська влада в #Івано-Франківську.
При цьому Верховна Рада України, порушуючи один з основоположних принципів податкового законодавства – стабільність – позволила і органам місцевого самоврядування не зважати на нього, а також не дотримуватися засад державної регуляторної політики при встановленні місцевих податків і зборів у 2016 році. Це означає, що місцеві ради вже ближчим часом можуть приймати нові ставки місцевих податків і зборів без додаткових попереджень і завчасних обговорень з бізнес-спільнотою.
Наразі поглянемо на місцеві рішення, які набрали чинності в Івано-Франківську з 01 січня 2016, з врахуванням змін на національному рівні.
Найцікавішим з новаційної точки зору є податок на нерухоме майно. Адже, новорічні податкові зміни погіршили умови, встановлені Івано-Франківською міською радою для власників нерухомості.Отже, змінюються ставки податку на нерухоме майно для фізичних і юридичних осіб, які мають у власності об’єкти нежитлової нерухомості.
Ставка податку визначається в залежності від місця розташування такої нерухомості та його виду. Встановлено три зони (І зона – вулиці, що наближені до центральної частини міста) та вісім видів об’єктів нежитлової нерухомості. Відповідно ставки податку – 0%, 0,5%, 0,75% та 1% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 м кв. загальної площі нежитлової нерухомості. В 2016 році відповідний відсоток обчислюється від 1 378 грн – це мінімальна заробітна плата, встановлена законом про держбюджет на 01 січня 2016 року. Нульова ставка узаконена для гаражів, господарських (присадибних) будівель, а також підвалів в багатоповерхових будинках, власниками яких є фізичні особи і які не використовуються для здійснення підприємницької діяльності.Щодо житлової нерухомості, то платниками податку є як фізичні особи, так і юридичні особи, які мають у власності житло. Ставка податку відповідно до рішення міської ради становить 2% від 1378 грн за 1 м кв. загальної площі житла. Тому для власника житлової нерухомості податок буде складати 2%*1 378 грн = 27,56 грн за 1 м кв. у рік. Проте перед тим, як обчислювати суму податку на нерухоме майно, слід врахувати передбачену Податковим кодексом «пільгову» площу, тобто ту, яка не обкладається податком. Отже, загальна площа об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, зменшується:
для квартир – на 60 м кв., з яких податок не справлятиметься, а для будинків – на 120 м кв. Якщо житлова нерухомість «змішана», тобто власник володіє як квартирою(ми), так і будинком(ами), то «пільгова» площа становитиме 180 м кв.
Для прикладу, якщо загальна площа квартири 100 м кв., то розрахунок податку такий:
100 м кв. – 60 м. кв. = 40 м кв. * 27,56 грн = 1 102,4 грн за рік.
Цікаво, що раніше міська рада могла збільшувати «пільгову» площу на користь мешканців громади. А вже цього року законодавці позбавили місцеві ради такого прояву щедрості.І найбільший сюрприз очікує власників «великогабаритного» житла, площа якого перевищує 300 м кв. для квартири та/або 500 м кв. для будинку. В такому разі сума податку, розрахована відповідно до вимог Податкового кодексу, збільшується на 25 000 грн на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку).
Ще одне нововведення пов’язане з тим, що у 2016 році Податковий кодекс дозволяє місцевим радам підвищувати ставку податку на нерухоме майно до 3% (у 2015 році місцеві ради були «обмежені» максимальною ставкою у 2%).