Протягом останніх двох років до повідомлень про замінування в Івано-Франківську вже звикли. Починаючи з 2014 року таких погроз було вже близько двох десятків. Проте, особливо активно будівлі Івано-Франківська мінують з лютого 2016 року.
Журналісти Станіславського ТБ вирішили розробити інфографіку – карту місць, які були “заміновані” за цей період.
3 лютого
Отож, вперше у новому році повідомлення про замінування прийшли 3 лютого. Того дня, о 12 годині “терористи” погрожували підірвати приміщення “ПриватБанку” по вулицях Січових Стрільців та Галицькій. О 16:00 мав у черговий раз взлетіти в повітря залізничний вокзал та автомобіль марки “Вольксваген Пассат” червоного кольору. Після ретельного обшуку будівель піротехніки так і не виявили вибухових пристроїв.
Тоді працівники СБУ встановили, що повідомлення про замінування прийшли з Москви. За цим фактом прикарпатська прокуратура відкрила кримінальне провадження.
4 лютого
Вже наступного дня на електронну скриньку СБУ прийшло повідомлення про замінування міського та обласного департаментів соціальної політики по вулицях Грушевського та Курбаса відповідно. Будівлі погрожували підривати по черзі – одну о 10:00, а іншу о 10:30. Що цікаво повідомлення прийшли з тієї самої адерси, що й попередні погрози.
Вибухівку, звісно ж, не знайшли.
8 лютого
У понеділок, 8 лютого, прес-секретар Нацполіції в Івано-Франківській області повідомила, що на електронну скриньку правоохоронців надійшла погроза підірвати міські школи №3, 5, та 11. Вибух обіцяли об 11:30.
На щастя, повідомлення про замінування виявилося фейковим.
17 лютого
17 лютого на адресу Тисменицького райвідділу Нацполіції прийшло повідомлення про замінування залізничного вокзалу. Оскільки такого у Тисмениці немає, вибухівку вирішили шукати на вокзалі в Івано-Франківську. В ході обшуку приміщення вибухонебезпечних предметів так і не виявили.
Вже скоро співробітники СБУ затримали “мінера-терориста” – ним виявився 34-річний мешканець одного із сіл Тисменицького району. Як з’ясувалося, чоловік, будучи напідпитку, в товаристві ще кількох осіб, вирішив завдати клопоту правоохоронцям і, хизуючись своєю сміливістю перед компанією, зателефонував на «102», повідомивши, що «вокзал заміновано».
Тепер йому загрожує від 2 до 6 років тюрми.
22 лютого
В понеділок, 22 лютого, на електронну скриньку ДСНС прийшло повідомлення, про замінування будівлі Голоного Управління Нацполіції в Івано-Франківській області. Поліцейську установу обіцяли підірвати о 19:00.
Вибухівку ніхто так і не знайшов. За цим фактом прокуратура відкрила кримінальне провадження.
27 лютого
В той день “замінували” одразу три будівлі: Ратушу, готель “Надія” та міський відділок поліції по вулиці Бельведерській.
Піротехніки провели обшук у вказаних приміщеннях і ивбухівки не виявили.
13 березня
В неділю, 13 березня, невідомі погрожували підірвати торговий центр “Арсен”, що по вулиці Миколайчука. Одразу після цього надійшло ще одне повідомлення – замінували кінотеатр “Космос” по вулиці Незалежності.
На щастя, вибухівки не виявили у жодній з будівель. За фактом неправдивих повідомлень прокуратура відкрила кримінальну справу.
15 березня
Вранці 15 березня на щотижневій оперативній нараді у міського голови начальник управління з питань надзвичайних справ Ігор Влізло повідомив про те, що будівлі ЦНАПу, Поштамту і зупинка на Січових Стрільців заміновані. В той день вибуівки так і не знайшли.
Згодом джерела Станіславського ТБ в СБУ повідомили, що погрози підірвати ЦНАП та Поштамт прийшли з Москви. Що цікаво, тепер зловмисники використовуються проксі-сервери, щоб приховати свої справжні ІР-адреси. Для прикладу, електронна скринька, з якої 15 березня прийшло повідомлення, зареєстрована у Швейцарії.
Загалом, від початку року було заміновано 16 будівель та один автомобіль у різних частинах міста. До слова, залізничний вокзал “мінували” двічі.
Підготували Роман Стельмах та Олександр Литвиненко