Все частіше жертвами ДТП в Івано-Франківську стають саме діти.
Не так давно, у нашому місті водій «Лексуса РХ350» по вулиці Бандери на регульованому пішохідному переході допустив наїзд на неповнолітніх школярів. Як повідомляють в управлінні з питань надзвичайних ситуацій Івано-Франківської ОДА, дівчата переходили проїжджу частину дороги по регульованому пішохідному переході на дозволений сигнал світлофора. На щастя, все обійшлося без смертельних наслідків.
Але що робити, коли пішохідну розмітку ледь помітно, а знак взагалі відсутній?
«Сьогодні зранку на моїх очах на вул. Шухевичів сталась жахлива ситуація – дитина переходила дорогу, і її мало не збив водій жигулі. Знаєте, що настрашніше? Те, що він був “правий”. Тому що з його сторони руху немає вказівника переходу, а також повністю стерта розмітка переходу. Ситуація виглядала так: дитина, знаючи, що там перехід , хоча від переходу залишилась напівстерта біла смуга якраз зі сторони, з якої переходила дівчинка, намагалась перейти дорогу. Водій з одного боку зупинив – він побачив залишки тої розмітки (хоча я через 5 хв після випадку їхала тим самим напрямом – і не побачила тої “розмітки”, її не видно). Також, зі сторони водія, що зупинив, є встановлений знак (він зависоко, але він є). І він притормозив. А навпроти гнав інший водій, для якого ситуація виглядає так: дитина намагається перебігти вулицю у недозволеному місці. Тому що з його сторони не видно, що це – пішоходний перехід! Той водій ще й посигналив дитині. На щастя, вона не перелякалась і не кинулась вперед, як найчастіше роблять пішоходи, яких лякає клаксон. А просто зупинилась за секунду перед тим, як перед нею пронісся жигуль. Все обійшлось. Цього разу. Це один з тих переходів біля дитячої спортивної школи, який залишився не нанесеним» – повідомляє на своїй сторінці в Фейсбуці одна з мешканців міста
Станіславське ТБ вирішило самим з’ясувати достовірність отриманої інформації. І ось, що нам вдалось дізнатися. Ситуація по вулиці Шухевичів, особливо поблизу ДЮСШ, не з найкращих. Перша проблема з якою стикаються водії – знак переходу з однієї сторони дороги повністю відсутній, а дорожня розмітка майже затерта. В таких умовах існує ризик того, що водій просто не встигне відреагувати на раптового перехожого. Трошки краща ситуація біля Гімназії №2, де розмітка пішохідного переходу поновлена і присутні «лежачі поліцейські». Проте, поспілкувавшись з директором гімназії Косарем Геннадієм Степановичем ми дізналися, що розмітку поновлював за власні кошти один з батьків учня гімназії, а не ЖЕК. Розуміючи, що чекати на дії влади буде надто довго, чоловік взяв все в своої руки і взявся за відновлення розмітки. Таким чином подбавши про безпеку не лише своєї дитини, але й інших учнів гімназії.
«Перше, що я хочу сказати те, що буквально недавно з нашими дітьми, які поверталися після уроків по вул. Бандери сталася аварія – на них наїхав Лексус. Водій же в своє виправдання звинувачував вчителів, які не навчили учнів переходити правильно дорогу. Я вже безпосередньо спілкувався з нашими батьками, щоб дізнатися від кого залежить, щоб збільшити час сигналу зеленого світла, щоб діти безпечно могли добратися з однієї сторони дороги на іншу. Що стосується безпосередньо тих переходів, які мали би бути біля освітніх закладів, то звичайно, що до цього влада повинна віднестися відповідально. Адже, як би ми сьогодні не працювали і не вчили дітей правил дорожнього руху, все таки діти ходять в найближчі магазини і інколи їм не вистачає часу, щоб повернутися у школу до дзвінка. Через це вони звичайно перебігають дорогу в невизначених місцях, тому що немає пішохідної розмітки» – говорить директор гімназії.
Коли міським головою ще був Зіновій Шкутяк, поблизу гімназії встановили додатково «лежачих поліційських», щоб зменшити кількість можливих ДТП у межах навчального закладу.
«Лежачий поліцейський повинен бути біля кожного закладу, і обов’язково розмітка» – додає Геннадій Степанович.
Слід зазначити також, що поблизу гімназії №2 є магазин «Тростянецький», у який діти постійно бігають за покупками і біля якого розмітка вже майже повністю стерта, а знак переходу присутній лише з однієї сторони.
Більше того, після ситуації, яка сталася по вул. Бандери, на території школи, той же батько, який відновив розмітку, намалював схему найближчих до гімназії вулиць, щоб вчителі могли краще пояснювати дітям ПДР.
Оскільки саме до компетенції обласних та міських рад належить “виконання вимог законодавства про дорожній рух і його безпеку” (Ст.3,5,6 Закону України “Про дорожній рух”, зі змінами від 14.07.2015), жителі міста планують направити до Івано-Франківської міської ради звернення з вимогами:
а) надати пояснення, чому пішохідні переходи досі не приведено у відповідність до вимог чинного законодавства;
б) нанести дорожню розмітку (“зебру”) в межах діючих знаків пішохідних переходів;
в) оновити існуючі знаки пішохідних переходів до рівня діючих стандартів і вимог (Постанов КМУ №1306 та №111), а саме – встановити двосторонні знаки пішохідних переходів (знак 5.35.1 на фронтальній стороні, та 5.35.2 – на зворотній), на всіх ділянках пішохідних переходів у межах міста;
г) в місцях, де була нанесена суто дорожня розмітка (“зебра”) – встановити сучасні дорожні знаки пішохідних переходів;