Івано-Франківська ОКЛ зібрала 19 млн грн благодійних внесків. ВІДЕО

Кілька днів журналісти ГромадськогоТБ.Полтава мандрували Україною, аби дослідити, чи дійсно медицина в країні є безкоштовною.

Одним з міст, яке вони відвідали став Івано-Франківськ. Метою такого експерименту – дізнатися, чи беруть з людей кошти за медичні послуги, та дослідити, як збираються благодійні внески на потреби лікарень, повідомляє Станіславське ТБ з посиланням на Poltavske.tv.

Приїхавши до Івано-Франківська, ми вирішили завітати до обласної клінічної лікарні. Місцеві мешканці попередили нас, що серед усіх тутешніх медичних закладів саме в обласній лікарні неформальні платежі поширені найбільше.

Поспілкувавшись із пацієнтами, ми дізналися, що в лікарні дійсно існують традиційні для більшості міст України «платні» послуги. Здавши кров з пальця, ми переконалися в цьому на власному досвіді.

Журналіст Людмила Гудзь, за порадами пацієнтів, одразу пішла до каси оплачувати аналіз крові. Вартість такої «послуги» склала 40 гривень. Але як виявилося при оплаті, це – сума благодійного внеску. За сплачені кошти пацієнту видають чек, який потім забирає працівник лабораторії.

Анатолій Мележик вирішив піти одразу до лабораторії, оминувши касу з обов’язковими «благодійними» внесками. Відсутність чеку не збентежила лаборанта, який проводив забір крові, натомість зросла вартість аналізу. З порадою лаборанта здати кров «з тромбоцитами» Анатолій погодився, через що ціна аналізу склала вже 50 гривень. Сплатити гроші, зі слів лаборанта Олега, можна або в касі, або особисто йому. Жодного документа, який би свідчив про сплату грошей, лаборант не запропонував.

У касі ми з’ясували, що благодійні внески збираються на рахунок фонду «Фонд захисту медико-соціальних інтересів працівників і сприяння діяльності установ охорони здоров’я».

Заснований фонд у 2004 році. Серед засновників – три особи, які безпосередньо пов’язані з лікарнею:

1. Штайден Євген Богданович – завідуючий  фізіотерапевтичного відділення Івано-Франківської обласної клінічної лікарні, головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської обласної державної адміністрації;

2. Семенів Ігор Петрович – головний лікар Івано-Франківської обласної клінічної лікарні (1998-2008 рр), головний лікар клінічної лікарні “Феофанія” Державного управління справами (2008- теперішній час);

3. Клекот Олена Анатоліївна – юрисконсульт Івано-Франківської обласної клінічної лікарні.

У 2008 року посаду головного лікаря Івано-Франківської обласної клінічної лікарні обійняв Остап Грищук. У місті він відомий вдалим одруженням – його тестем є Зіновій Митник, заступник міністра (2008-2010) та міністр охорони здоров’я (2010 р.). Колись він також очолював обласну клінічну лікарню (1996-1998) та лікарню «Феофанія» Державного управління справами (2003-2008).

Ми дізналися ще одну цікаву річ про діяльність фонду, заснованого колишніми та діючими працівниками Івано-Франківської обласної клінічної лікарні. Юридична адреса «Фонду захисту медико-соціальних інтересів працівників і сприяння діяльності установ охорони здоров’я» повністю збігається із адресою лікарні, а особою, яка має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори – Остап Грищук. Виходить, що документи між фондом та обласною лікарнею він підписує сам з собою.

Звітність про отриману благодійну допомогу від фондів пацієнтам недоступна – на стендах у лікарні така інформація відсутня. Зі слів головного бухгалтера Лілії Суканець, ми виявилися першими, хто підняв це питання.

Довідка

Згідно з дослідженням, проведеним Інститутом аналітики та адвокації, у 2014 році консолідований обсяг благодійних пожертв, отриманих закладами охорони здоров’я Івано-Франківська, становив 24,2 млн грн. Найбільша частина з них припала саме на обласну клінічну лікарню – 19 млн грн.

Для порівняння, у сусідніх Чернівцях у 2014 році всі заклади охорони здоров’я зібрали в сумі лише 7,5 млн грн благодійних надходжень, а в Тернополі – 5,6 млн грн.

Тим часом у ЗМІ шириться інформація про те, що франківські медики на межі страйку.

Як повідомляє stanislavske.tv, згідно з затвердженим Івано-Франківською обласною радою бюджетом на 2016 рік, на медикаменти виділили удвічі менше коштів, ніж у попередньому році.

Якщо у грудні 2015 року на медикаменти на 1 дитину в 1 день було (разом з благодійними внесками) 26 грн, то тепер буде 9 грн. 

Значно скоротили видатки на медикаменти, зарплату медичним працівникам теж урізали на 1,5 млн грн. Індексації заробітної плати не буде, бо немає на це коштів. Лікарі попереджають, що вони вже на межі і готові до страйків.

ВИСНОВКИ

Як повідомили нам мешканці Івано-Франківська, найбільші побори мають місце в обласній клінічній лікарні. І дійсно, тут майже за кожну послугу треба платити «благодійні внески». Ми переконалися на власному досвіді, що гроші за аналізи можна сплатити як у касу, так і в руки лікарю.

Кількість зібраних обласною клінічною лікарнею  благодійних коштів у 2014 році (19 млн грн) вражає – це абсолютний рекорд з-поміж усіх лікарень України, де ми побували під час своєї мандрівки.

Цікаво, що всі гроші спрямовуються у благодійний фонд, юридична адреса якого повністю збігається із адресою лікарні, і засновниками якого є працівники цієї ж лікарні. Більше того, головний лікар Остап Грищук – зять екс-міністра охорони здоров’я – одночасно є підписантом у даному фонді. Чи присутній тут конфлікт інтересів чи ні – повинні з’ясовувати правоохоронні органи.

Автори: Людмила Гудзь і Анатолій МележикРозслідування проведене спільно з Інститутом аналітики та адвокації. При підготовці матеріалу були використані можливості ресурсу “YouControl“.

 

1 коментар

  • може б ви краще в МОЗ сходили і вивідали, чому так все печально і чому на одну хвору дитину виділяють 9 грн на добу, а посадовці живуть краще, ніж президент США. Риба гниє з голови. Лікарні мусять себе утримувати хоч якось. Страхівок нема і держава коштів не виділяє. якщо не буде благодійних внесків, не буде і аналізів((

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Попередня : У мережі опублікували чергове раритетне відео Івано-Франківська – “Ансамбль “Смерічка” виконує пісню “Росинка”, 1971 р. ВІДЕО
Наступна : На Івано-Франківщині активіст вийшов з партії “ВОЛЯ” через те, що члени партії захищають олігархічні інтереси. ДОКУМЕНТ

Про автора

Читайте також

Вхід

Зареєструватися
×