Фізичне повернення з війни не означає, що боєць повернувся кінцево, – Андрій Фармуга про АТО

Сьогодні, 22 квітня, розпочався круглий стіл на тему “Реабілітація для учасників АТО”, який провели волонтери громадських організацій та спілок Прикарпаття, передає Станіславське ТБ.

Один із координаторів Центру допомоги учасникам АТО, військовий Андрій Фармуга розповів про найболючіші моменти для бійця, коли він повертається з війни. Все це стосується психологічних моментів.

“Я відчув на власній шкірі, що таке війна і як це повернутися з війни. Стати на чергу щодо землі -це не є найважчим моментом, з чим зіштовхується боєць. Фізичне повернення з війни не означає, що боєць повернувся кінцево. Найбільша проблема це твої спогади. Бійці не знають, що з цим робити. Багато задають питання самі собі: чи я нормальний, коли я звернуся за допомогою, що про мене подумають”, – каже Андрій Фармуга.

Далі боєць розповів про суспільне розчарування, з яким зіштовхується демобілізований.

“Будучи в АТО, отримавши допомогу від волонтерів, а також дитячі малюнки, ти думаєш, що тебе тут чекають. Але насправді багатьом байдуже на тебе, коли ти повернувся”, – зізнається Фармуга.

Крім того, людині, яка повернулася з АТО, ніяк не уникнути соціального тиску. Він наче переслідує бійця і тільки стійкі зможуть його витримати й пройти той етап тиску.

“Коли ветеран повертається, то чекає на забезпечення. В нас реалії сумні, бо такого немає. Коли ти приїхав додому, то хочеш відпочити, побути з рідними. Але завжди пам’ятаєш, що треба платити за комуналку і діти їсти хочуть. Дехто каже, мовляв, давай іди на роботу, тебе рік не було, а родина голодувала. У результаті багато хлопців повертаються на контрактну службу. Боєць бачить, скільки проблем “навалюється” і він втікає. Та це не є вихід, бо соціалізуватися треба”, – додав боєць.

Андрій Фармуга наголосив, що проблем є багато і різних, але психологічні найважчі. 

Волонтерка Вероніка Дичковська каже, що все це є психологічна реабілітація, яку часто ігнорують або просто бійці не наважуються її пройти.

“Реабілітація – відновлення; вона буває різною як медичною, так педагогічною чи мистецькою. Але для бійця це слово означає інше, так само як і для лікаря”, – розповіла Дичковська.

Найпоширеніші скарги після повернення з зони АТО: не можу спати, засинаю і “воюю” у сні, замикаюся в собі, хочу повернутися до своїх…

70% бійців, як свідчить практика, відновлюються самі, а 30% не можуть адаптуватися. Перші мають допомогу і підтримку, мають сім’ю і любов.

Також волонтери розповіли про ті проекти реабілітаційні, які існують для бійців на Івано-Франківщині. Детальніше про це читайте згодом на Станіславському ТБ.

Читайте також: 

На Івано-Франківщині учасників АТО ознайомили з соціальним забезпеченням

На Івано-Франківщині волонтери презентували “дорожню карту” по медичному обслуговуванню бійців. ФОТО/ВІДЕО

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Попередня : Прикарпатський письменник Юрій Іздрик показав вміст своїх книжкових шаф. ФОТО
Наступна : Марцінків поділився враженнями від поїздки на інвалідному візку вулицями Івано-Франківська. ФОТО

Про автора

Читайте також

Вхід

Зареєструватися
×