ФЕНомен наркоепідемії в Україні. ФОТО/ВІДЕО

Непередбачувані, небезпечні і часто – смертельні. Україною ширяться легальні наркотики. Вони мають такий самий руйнівний ефект, як заборонені амфетамін чи героїн, тільки от придбати їх можна цілком законно – через Інтернет. Ми дослідили нову чуму, проти якої держава безсила.

–  В мене зіниці розширені, я себе роздираю, я себе душу.

– Шизофренія, маніакально- депресивні психози, важкі неврози з спробами самогубства.

Спайси, солі, мікси, фен – назви різні, але вбивають однаково. Це легальні наркотики. Синтетичні, або, як їх ще називають, дизайнерські. Як правило це аналоги або похідні вже існуючих наркотиків, створені шляхом змін в хімічній структурі. Простіше кажучи – низькосортна продукція жахливої якості, що містить шкідливі хімічні домішки.

ІГОР ЩЕГЛОВ, керівник православного центру:

– Раніше ми цих людей не зустрічали, а зараз вони вживають “спайси”, солі, тому що це дешевше, тому що їх легше знайти, і вони замінили й витіснили всі інші тяжкі наркотики.

Вперше нові психоактивні препарати з’явилися в Україні п’ять років тому. Та справжня епідемія почалася останнім часом, коли наркодилери переїхали в Інтернет, а оголошення про свій товар розмістили буквально в усіх на очах.

ВАЛЕРІЙ ТИМЧЕНКО, киянин:

– Ось магазин, в котрий діти ходять на перерві, ось вам, будь ласка, ще один надпис. Ось вам школа, ось надпис. Як батько, просто поцікавився, що це за надписи, зайшов на цей сайт, виявляється- це наркотики! Мене обурило те, що цих надписів тут з десяток навколо школи.

Фахівці кажуть: головна цільова аудиторія синтетичних наркотиків – підлітки та студенти. Це підтверджує Ігор Щеглов.

– Раніше люди приїзджали з середнім віком 30 років, зараз молодь після синтетичних наркотиків- солів спайсів, приїзджають на реабілітацію зі сформованою залежністю в 17-18 років.

Лікарі розповідають: найстрашнішим є те, що ці препарати атакують центральну нервову систему, тому передбачити, які наслідки матиме прийом препарату, неможливо.

МИКОЛА СЕРГЄЄВ, лікар-психіатр Територіального медичного об’єднання «Психіатрія» в м. Києві:

– Інвалідізація молодих хлопців та дівчат, які вживають синтетичні наркотики, просто величезна. Психоз може викликати навіть одноразове вживання ейфостиму, спайсу або солі.

Синтетичні наркотики швидко і неминуче доводять користувача до ручки. Кількість пацієнтів, які повертаються до нормального життя, мізерна, каже Щеглов.

– Ми статистику вели. Там немає синтетичних наркоманів, там всі, і ось з цих всіх хлопців, хто проходить реабілітацію півроку, з них 30% знаходиться на стійкій ремісії, тобто це 3-4 людини з 10. В реабілітаційному центрі знаходиться 16-18 людей. З них 12 – це люди, які вживають синтетичні наркотики.

Синтетичні хімічні препарати почали потрапляти в Україну від північного сусіди. Про це відкрито говорять і фахівці, і правоохоронці.

ЄВГЕН НЕРУХ, керівних міжнародної антинаркотичної асоціації:

– Більшість цієї зарази у вигляді спайсу і солі синтезуються в Росії, і імпортуються до нас.

ОЛЕГ ШУТЯК, начальник управління протидії незаконному обігу наркотиків ГУ МВС України:

– Такі препарати йдуть, ви навіть правильно назвали, Санкт-Петербург, дійсно, йшли з території Російської Федерації.

Останнім часом активними постачальниками стали країни Азії. Попри усі намагання запровадити жорсткий контроль, нові модифікації легальних наркотиків з’являються в Україні з неймовірною швидкістю, каже Нерух.

– Я знаю точно, що вони міняють свою формулу, склад, щомісячно або раз в квартал, але відслідкувати або навіть вилучити і перевірити, то вони не завжди будуть тим самим препаратом, котрий внесений в кримініально-процесуальний кодекс як препарат, що містить в собі наркотичні чи психотропні елементи.

Та й у МВС не приховують: домогтися заборони через Міністерство охорони здоров’я на якусь із формул не так просто.

– За будь-яким великим бізнесом, де стоять великі гроші – а наркобізнес – це є один із найпривабливіших і найприбутковіших бізнесів… стоять певні особи. Навколо мене кружляють і хочуть прийти на прийом поспілкуватися. Чого вони хочуть, я знаю, тому не хочу з ними спілкуватися.

 Ми переконалися, як просто замовити наркотики через Інтернет. І можемо наочно продемонструвати, як вони впливають на організм людини.

На одному з сайтів нам пропонують аналог амфетаміну. Обираємо місто та район. Дізнаємося, куди потрібно перерахувати кошти. У найближчому терміналі переказуємо їх і вже за декілька хвилин отримуємо повідомлення із місцем так званої закладки. За вказаною адресою ми їдемо разом із чоловіком, який погодився на вживання наркотика, який ми замовили. Нагадуємо: товар – абсолютно легальний і не заборонений в Україні. Ми хочемо показати, чому з цим треба щось робити, причому терміново.

– Біля другого під’їзду справа палісаднік, біля  початку бордюру під білим камінцем.

Наркотик – є, доброволець – є. Чекаємо на лікаря.

– Мені потрібно знати мінімальні відомості про стан вашого здоров’я. В першу чергу – чи хворієте ви якими-небудь хронічними захворюваннями.

–  Та я ні на що не скаржусь. Хронічних захворювань нема.

– Це фоненшоскоп, це тонометр, на всяк випадок я взяв ампули аманазину – при важкому неконтрольованиму збудженні. ++01:59 серце б’ється рівненько, поверніться до мене спиною – послухаємо легені. 

Після огляду лікаря наш доброволець Василь підтверджує свою згоду на участь в експерименті. Ми просимо його детально описувати свої відчуття. Починаємо.

– Попекает в носу, горький привкус. Сейчас начинаю чувствовать больше сердце, и такая как эйфория начинает растекаться, приход, что ли, начался.
Пече в носі, гіркуватий присмак. Зараз більше турбує серце, і так ніби ейфорія починає розтікатись, прихід почався, чи що.

За кілька хвилин після вживання першої дози лікар замірює тиск і слухає серце.

– 115 ударів в хвилину – це вже тахікардия, тобто це доволі швидко. 

– А було?

– Було 68. Тони серця стало чути виразніше – це говорить про те, що йде нагрузка на серце, я би сказав, надмірна.

Прискорене серцебиття, звужені зіниці. За п’ятнадцять хвилин Василь зізнається – хоче ще.

– Хочеться, звісно ж, ще понюхати, тому що воно починає діяти. Я ж люлина, на це і розраховано, тому не буду це приховувати.

– Мозок – йому завжди здається мало. Коротше, плював він на ваші органи, ви можете навіть не отримувати задоволення, а серце може просто клацнути.

Після другої дози тахікардія не зупиняється. Додаються нові симптоми. Василь постійно збуджено говорить. Йому також важко заплющити очі. Каже, страшно.

– Закрийте очі, потримайте закритими, ось бачите – йде подьоргування повік, вмикаються м’язи обличчя. Це говорить про те, що задіяна доволі сильна стимуляція, судячи з усього є вірогідність внутрішньочерепної гіпертензії, котра в данний момент відбувається.

Наш експеримент закінчився успішно. Кілька годин, і Василь приходить у норму. Лікар пояснює, все пройшло добре завдяки тому, що чоловік молодий і зі сформованою особистістю, не мав хронічних захворювань і, за його словами, раніше наркотиків не вживав. Насправді ж передбачити, як подіє той чи інший синтетичний препарат на людину, неможливо. У неконтрольованому середовищі наслідки часто набагато гірші, іноді навіть летальні. Про це розповідає колишня наркоманка Юля.

– Хтось у вікно виходив, або потрапляв під машину. Воно зомбує, в тебе помутніння в мозку, можна сказати, що ти не розумієш що відбувається. Я також одного разу “зловила” передозування. Я думала, що в мене душа вилетіла и спостерігала за собою зверху. Бувало різне, дуже різне.

Фахівці це підтверджують.

– На жаль, я хоронив багатьох молодих людей, котрі помирали від всіх цих солів та спайсів, тому що рік за рік-два людина доходить до психіатрії, до галюцинацій.

Ініціатором заборони цього нового виду наркотиків мало б виступити Міністерство охорони здоров’я. Це розв’язало б руки правоохоронцям. Та у Міністерстві на просте запитання, чи планує МОЗ щось робити з цього приводу, відповісти так і не змогли. Нардеп Антон Геращенко, близький до керівництва МВС, каже, що активізувати боротьбу проти легальних наркотиків можна інакше.

– Раніше була служба, котра визначала які речовини являються наркозалежними, які ні. Вона була самостійною, поза рамками МВС, потім її передали в міністерство охорони здоров’я, але ефективного державного контролю немає. 

Поки нардепи добиватимуть це питання, легальний наркотик далі гулятиме країною і викошуватиме молоде покоління українців. І щоб наступною їхньою жертвою не стала ваша дитина, треба вже зараз бити на сполох і змушувати владу діяти. І діяти негайно.

Олена Козаченко, Слідство.Інфо    

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Попередня : Працівники ДАІ нагадали тлумацьким школярам правила поведінки на дорозі
Наступна : У Франківську визначено переможців забігу серед людей з особливими потребами

Про автора

Читайте також

Вхід

Зареєструватися
×